Alienum phaedrum torquatos nec eu, vis detraxit periculis ex, nihil expetendis in mei. Mei an pericula euripidis, hinc partem ei est. Eos ei nisl graecis, vix aperiri consequat aneius.

Koľko stojí rodičov pravidelné športovanie detí?

   10.6.2019     |     Roman Krajniak

Vždy pred začiatkom školského roka médiá prinášajú informácie a štatistiky, koľko stojí rodičov nástup ich detí do nového školského roku. Poplatky za knihy, nákup zošitov, triedne fondy, ZRPŠ atď. Ani to však nie je koniec poplatkom. Krúžky, športové aktivity, mimoškolské „doučovanie“ sú tiež náporom na rodinný rozpočet. My v PaySy sme sa pozreli na to, koľko stojí rodičov pravidelné športovanie ich ratolestí v športových kluboch. Či už sa dieťa rozhodne pre futbal, hokej, gymnastiku, atletiku, plávanie, tanec, alebo iný šport,  má to významný vplyv na rodinný rozpočet. Ale koľko je to v priemere? Ktorý šport je najdrahší? Ktorý najlacnejší? Existujú regionálne rozdiely? Na toto všetko sa budeme snažiť nájsť odpovede v našom prieskume.

Keď rodič chce, aby sa jeho dieťa hýbalo, pozrie sa vo svojom okolí na možnosti, kde by jeho dieťa mohlo športovať. Ponuka pohybových aktivít je rôznorodá. Niekde si rodičia môžu vyberať z bohatej ponuky, niekde je možnosť výberu limitovaná. Jedno je však isté. Bez ohľadu na to, aký šport si dieťa vyberie, bez ohľadu na to kde na Slovensku žije, rodič musí platiť členské poplatky. Bez toho to jednoducho nejde. V každom jednom športovom klube na Slovensku rodičia za športovanie svojich detí platia pravidelné poplatky. Mesačne, kvartálne, ročne, viac či menej. Ale platia.

PaySy je webová aplikácia, ktorá zjednodušuje administráciu výberu členských poplatkov. Keďže túto službu využívajú už desiatky športových klubov viac rokov a sú v nej tisíce detí, a desiatky tisíc transakcií, pozreli sme sa na to koľko stojí rodičov pravidelné športovanie ich detí.

Tu sú zaujímavé výsledky vychádzajúce z anonymných dát zo systému PaySy.

Priemerný mesačný poplatok:

Zanalyzovali sme všetky subjekty v našej platforme a ich mesačné členské poplatky.

Priemerná suma na Slovensku, ktorú rodič zaplatí mesačne za pravidelné športovanie svojho dieťaťa je 35 €/mesačne. To znamená 350€ ročne (10 mesiacov, keďže cez prázdniny je poväčšine voľno). Veľa? Málo?

Rodičia platia väčšinou mesačne. Ich deti v prevažnej miere športujú 2x do týždňa vždy 1 hodinu. Tzn. hodinová „sadzba“ za zmysluplne strávený čas dieťaťa vychádza na 4.38€/hodinu.

” Priemerná suma na Slovensku, ktorú rodič zaplatí mesačne za pravidelné športovanie svojho dieťaťa je 35 €/mesačne. ,,

Najdrahší a najlacnejší šport:

Nedá sa presne určiť, ktorý šport je najlacnejší, a ktorý najdrahší. Medzi jednotlivými športovými odvetviami sú však vcelku veľké rozdiely.

Medzi najdrahšie patria tie, kde sa vyžaduje špeciálna infraštruktúra s limitovanou kapacitou – napríklad plávanie, tenis, jazda na koni a pod. Bežné mesačné poplatky sa pri plávaní a tenise pohybujú okolo 80€, pri jazdeckých športoch až 150€/mesiac.

Medzi najlacnejšie patrí naopak tanec, atletika a futbal. Pri tanečných športoch je to niečo málo nad 10 €/mesiac, atletika a futbal sa pohybujú na úrovni 20€/mesiac.

Regionálne rozdiely:

Ak by ste čakali, že v ekonomicky menej rozvinutých regiónoch je športovanie detí výrazne „lacnejšie“, vo veľkej väčšine to pravda nie je. Rozdiel je len niekoľko percentný, prakticky zanedbateľný, ba dokonca niektoré športy sú napr. v Bratislave menej nákladné ako na východe Slovenska.

Hobby vs. výkonnostný

V niektorých športoch, hlavne individuálnych, je obrovský rozdiel v nákladoch v prípade, že je dieťa talentované a smeruje k výkonnostnému športu. Osobní tréneri, každodenný tréning (niekedy aj viacfázový), početnejšie turnaje, viac cestovania atď. znamenajú pre rodičov významný nárast nákladov. Napríklad v tenise je to niekedy až 10x viac. Tzn. namiesto povedzme 80€/mesačne to môže byť vo vyššom veku až 800€/mesačne.

Ostatné náklady

Prakticky vo všetkých športoch platí, že členský poplatok je len zlomkom z celkových nákladov spojených so športovaním detí. Výstroj, výbava, štartovné, sústredenia, cestovanie a ubytovanie, strava, extra zdravotná starostlivosť a regenerácia sú ďalšími pridruženými výdavkami rodičov.

Športuje Vaše dieťa?

Koľko mesačne vás stojí táto aktivita? Zapojte sa do nášho prieskumu a vyhrajte. Spomedzi všetkých zapojených do nášho prieskumu vyžrebujeme desiatich výhercov, ktorým venujeme kupón v hodnote 50€ na nákup športového vybavenia na eshopoch spoločnosti Top4sports (Top4Football, Top4running, Top4fitness a Top4street).

Zapojte sa do priekumu TU

10 x Voucher 50 Eur

Zapojte sa do priekumu TU

Pozn: Všetky uvedené hodnoty vychádzajú z anonymizovaných dát o aktívnych používateľov systému PaySy (desiatky klubov, tisíce detí, desiatky tisíc transakcií z celého Slovenska a rôznych športov).

PaySy je webová aplikácia, ktorá pomáha organizáciám zautomatizovať proces prijímania poplatkov a šetrí tak čas potrebný na administratívu. Zároveň pomáha zefektívniť komunikáciu s členmi, žiakmi, prípadne účastníkmi kurzov a ich zákonnými zástupcami prostredníctvom modernej digitálnej technológie. Dnes túto službu využívajú desiatky rôznych subjektov – športových klubov, záujmových organizácií, organizátorov kempov a vzdelávacích subjektov. PaySy je užitočné všade tam, kde je potreba riešiť pravidelné platby a efektívnu komunikáciu. Viac info na www.paysy.sk

Kontakt pre médiá: Roman Krajniak 0915988888 roman.krajniak@paysy.sk

Vyskúšajte Paysy na 30 dní zadarmo

Registrovať

Vyskúšajte Paysy na 30 dní zadarmo

Registrovať